Futbol, Genel, Haber, Kulüp, Manşet

Eski Başkanlarımızdan Ali Muhiddin Hacı Bekir mezarı başında anıldı

+ -

Eski Başkanlarımızdan Ali Muhiddin Hacı Bekir mezarı başında anıldı
Fenerbahçeliler Derneği

Ali Muhiddin Hacı Bekir

1891 – 30 Aralık 1974

Hacı Bekir Ağa’dan bayrağı devralıp yeni bir yüzyıla taşıyan Mehmet Muhittin Efendi vefat etmişti. Mehmet Muhiddin efendinin ardından hem işleri hem de uhdesinde bulunan Şekercibaşılık unvanını oğlu Ali Muhiddin Bey devraldı. Ali Muhiddin Bey, aile mirası unvanıyla pek çok yardım kampanyası içinde yer aldı.

Rumeli’deki askerler yararına Servet gazetesinin organize edip topladığı bağışlara büyük katkı sağlayarak; “Zat-ı hazreti şehriyarının şekercibaşısı Hacı Bekir zade İzzetlü Ali Muhittin Efendi” ismi ile oluşturulan şükran listesinde yer aldı.

Milli mücadele yıllarında da Ali Muhiddin Bey dönemin Kızılay’ı Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin bağışçı listesinde yer almaktan geri durmadı ve bu yardımları karşılığında da, cemiyetin tunç madalyası ile onurlandırıldı.

Daha önce de olduğu gibi Onun idaresinde de Osmanlı Devleti’ni uluslararası etkinliklerde Ali Muhittin Hacı Bekir işletmesi temsil ediyordu. Fransa’daki Fuardan altın madalya ile dönülünce Sultan II. Abdülhamid tarafından Osmanlı Nişanı ile ödüllendirildi.

Hacı Bekir şekerlerinin uluslararası şöhreti bir başka boyuta taşıyarak Kahire ve İskenderiye’de iki mağaza daha açtı ve artık sadece Osmanlı Sultanının değil aynı zamanda Mısır Hıdivinin de şekercibaşısı olarak iş hayatında ki başarılarını sürdürdü.

Şekercilikte yarım asırdan daha uzun bir süre faaliyet gösteren Ali Muhiddin Bey yıllar içinde sevilen, sayılan ve tanınan bir isim haline gelmişti.

Türk futbolunun ezeli rakipleri Fenerbahçe’miz ile Galatasaray maçları yaklaştığında gözler, Fenerbahçeli meşhur şekerci ile Galatasaraylı Konya Lezzet Lokantası’nın sahiplerine çevrilirdi. Ve o zamanlar da makus talih ezeli rakip için bugün ki gibiydi.

Ali Muhhiddin Bey verdiği birçok röportajda çocukluk, çıraklık, ustalık ve Fenerbahçe anılarından, Türkiye’deki şekerciliğin serüvenine, bahsettiği her şey ile ilgi uyandıran bir karakterdi.

Fenerbahçe tutkusu herkes tarafından bilinir ve örnek kişiliği ile Fenerbahçeliliğe önemli değerler katardı.

Yıllar yılı büyük bir dayanışma ile Fenerbahçe’mizi birlikle idare eden Merhum Başkanımız Mehmet Şükrü Saracoğlu ile arasında nezaket sınırları hiç bir zaman aşılmadı.

Dönemin, kolay kolay bulunamayacak kişilerinden biriydi. Fenerbahçe’miz ne zaman maddi sıkıntıya düşse, elini ilk uzatan Hacı Bekir’di. Futbolcular ne zaman para sıkıntısı çekse O, onları hiç üzmez ve yardımını esirgemezdi.

Fenerbahçe’mizin galibiyetlerinden sonra, futbolcular biraz sonra kapının açılacağını ve Hacı Bekir Bey’in soyunma odasında gireceğini bilirdi. Sadece galibiyetler değil, Fenerbahçe’mizin antrenmanları da onunla renklenirdi. Futbolcular antrenmana çıkınca O, soyunma odasına girer bütün futbolcuların cebine teker teker zarflar içinde on beşer lira bırakırdı.

Bir gün, Aydın Bakanoglu ile Lebip Elmas’ın zarflarından on yedi buçuk lira çıkmıştı ve her ikisi de, eskiyen bornozlarını bu ek iki buçuk lira ile yenileyeceklerini hiç düşünmeden anlamışlardı.

Hacı Bekir Bey, O derece düşünceli ve naif bir insandı.

Zamanla zarf içindeki on beş liralar, ihtiyaçlara göre yirmi, otuz liraya yükselirdi. Ama zarflar hiç bir zaman eksilmezdi.

Fenerbahçe’miz 1941 yılında başbakanlık kupasını kazanınca, futbolcular şampiyon takımın fotoğraflarını çektirerek fotoğrafı büyüttüler. Fotoğrafın üst köşesine de Hacı Bekir’in resmini monte ettiler. Kaptan Cihat’ın öncülüğünde ellerinde fotoğraf doğru Hacı Bekir Bey’in evine gittiler. On sekiz futbolcu adına Kaptan Cihat söz alarak “Efendim, şampiyon biz değiliz sizsiniz. Siz olmasaydınız, biz şampiyon olamazdık” deyince, Hacı Bekir

Bey duygulandı ve sevincini paylaşmak, o dönem ki futbolcuların yaşam kalitelerini ve motivasyonlarını arttırmak için cebinden on sekiz tane yüz lira çıkartarak futbolculara verdi. Yani, o tarihte bir evin yaklaşık bir yıllık kirasını…

Cömertliği ile Fenerbahçe’mizin bu günlere gelmesine ciddi katkılar vermiş, gerek taraftar kimliği gerekse de yöneticilik erdemi ile kalbimize işlenmiş bu sevdanın nakşedilmesinin sebeplerinden biri olan, değerli merhum ALİ MUHİDDİN HACI BEKİR Başkanımızı, aramızdan ayrılışının 43. Yılında yüreklerimizde ki SARI ile LACİVERTİN coşkusu ile hissederek anıyoruz.

Ruhu Şad Olsun…

Fenerbahçeliler Derneği

F e D e R

 

 

 

 

 

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


reklam

etkinlik_takvimiHAFTALIK ETKİNLİK TAKVİMİ